Zaniedbania w higienie jamy ustnej dzieci, wbrew pozorom mogą doprowadzić do poważnych problemów. Bez względu na to czy są to zęby mleczne czy stałe, narażone są na bakterie a to bakterie odpowiedzialne są za rozwój próchnicy.
To nieprawda, że zębów mlecznych nie należy leczyć bo i tak wypadną. Próchnica atakująca mleczaki jest bardzo niebezpieczna ponieważ postępuje bardzo szybko. Dodatkowo jest często trudna do zdiagnozowania przez rodziców ponieważ we wstępnej fazie przypomina zwykły osad nazębny. Próchnica okrężna – bo o niej mowa – atakuje zęby przy samym dziąśle, co doprowadzić może nawet do utraty całej korony. Dobrze jest więc, regularnie odwiedzać dentystę, który będzie sprawdzał stan uzębienia i w razie potrzeby powziął odpowiednie kroki.
Zęby mleczne leczy się na kilka sposobów: ozonoterapią, azotanem srebra (lapisowanie) oraz przy pomocy lasera. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest lapisowanie. Metodę tą stosuje się gdy istnieje ryzyko, że wypełnienie może się nie utrzymać. Dotyczy to głównie dużych i płaskich powierzchni. Lapisowanie (słowo „lapis” oznacza właśnie azotan srebra) polega na impregnowaniu zęba azotanem srebra. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, dlatego też lapisowanie hamuje próchnicę, chroniąc ząb przed usunięciem. Część producentów pokrywa również w tym celu szczoteczki do zębów cząstkami białego kruszcu.
Przed rozpoczęciem lapisowania usuwa się osad nazębny szczoteczką zwilżoną wodą utlenioną. Następnie płucze się zęby strumieniem wody pod ciśnieniem, osusza sprężonym powietrzem i zabezpiecza przed dostępem śliny. Powierzchnię zęba nasącza się płynem Lugola. Jest to wodny roztwór jodu z jodkiem potasu , który ma działanie dezynfekujące. Następnie smaruje się zęba roztworem azotanu srebra po czym płucze się jamę ustną płynem strącającym azotan srebra (np. eugenol, kwas pirogalusowy). Azotan srebra w połączeniu z twardymi tkankami zęba tworzy białczan srebra, który jest odporny na próchnicę. Skutkiem ubocznym takiej techniki jest czernienie zębów od wytrącającego się srebra. Reakcja wywołująca czarny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym. Można więc być spokojnym o kolorystykę zdrowych zębów dziecka. Nie ma bowiem możliwości, że podczas zabiegu przebarwią się „przypadkiem” inne zęby.
Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 3 wizyt w odstępach tygodniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Po zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach.
Lapisowanie w gabinetach otrzymujących refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. W prywatnych ceny wahają się od 20 do 60 zł za jeden zabieg.
Alternatywną metodą dla lapisowania jest ozonowanie zębów. Minusem ozonowania jest fakt, że trwa to od 10 – 40 sekund przy jednym zębie przy czym wymaga od dziecka spokojnego siedzenia i współpracy z dentystą.
Komentarzy: 32
Mój 2 letni synek ma próchnicę .Dziękuje za obszerny opis dotyczący lapisowania.Tylko nie wiem jak wytrzyma bez ruchu.Prosze o radę ,jeżeli można?
Nie radzę. zęby są nieestetyczne, ponadto kruche, tak iż powoli łamią się aż do korzenia. moim zdaniem lepszy jest zabieg ozonoterapii
Mój synek też miał podobny problem (ma 2 lata i 5 miesięcy). Ja zdecydowałam się na ozonoterapię a dentystka wykonała dodatkowo plomby (chodzi o 4 zęby). Bardzo się bałam jak to wytrzyma, ale – o dziwo daliśmy radę i to bez tragedii :). Myślę, że przed lapisowaniem warto spróbować innej metody. Zalapisować można przecież i potem.
moj synek ma 14 miesiecy i wlasnie w tym tygodniu bylismy na ozonowaniu pomimo tego ze ozonowanie jest bezbolesne i wizyta trwala 5 minut to bylo to najgorsze piec minut mojego dziecka . jest jeszcze maly i nie rozmuie ze trzeba chwilke posiedziec i otworzyc buzie strasznie plakal wrecz spazmowal az mu krwinki na buzi popekaly
Mój syn ma 7 lat i w wieku 3 lat mial lapisowane jedynki;pomimo, ze ma bardzo slabe zeby i stracił juz wszystkie czwórki, to te lapisowane jakos sie trzymaja.Tylko rzeczywiscie skutkiem ubocznym jest czernienie.ale lapisowanie to ponoc najskuteczniejsza metoda zatrzymania prochnicy.
Moja 3 letnia córeczka miała mieć dziś po raz trzeci lapisowaną jedynke, ale nie zgodziła sie otworzyć buzi ! Obawiam się że dwa poprzednie zabiegi nie przyniosą żadnego efektu skoro miały być przynajmniej trzy :(:(
Przede wszystkim wszystko zależy od stomatologa. Mój synek ma dwa lata i do gabinetu wchodzi z uśmiechem;D Wiadomo, że troszkę płacze bo nikt nie lubi jak mu się w zęby zagląda, ale nie jest strasznie bo zawsze dostaje od pani doktor nagrodę za bycie dzielnym pacjentem. Każdy kto musi to przejść to przejdzie motywacja musi być i najlepiej ok. pół godziny przed wizytą pokazywać dziecku jak otwierać buźkę i pokazywać ząbki :))) Bawić się szczoteczką do ząbków i jak mówi nasza pani doktor chodzić do gabinetu bez powodu co pewien czas tylko żeby usiąść na fotelu i się oswajać, tzn dzieciaczka ;D;D:D:-*
ja bylam z moja 3letnia corcia na lapisowaniu i pani doktor dala mi do domu w strzykawkach te plyny i sama jej w domu smarowalam mysle ze to dobre rozwiazanie dla dzieci ktore boja sie isc do dentysty
ludzie myjcie zęby dzieciom to nie będzie próchnicy.leniwi rodzice to przyczyna główna próchnicy!
ja za tydzien ide z corka do dentysty ma dwa lata i ma w gornej czworce prochnice podczas wizyty adaptacyjnej sama zapropomowalam lapisowanie gdyz duzo czytalam na ten temat i to bezbolesna metoda a mala jest strasznie nietykalska nawet zebow nie chce pokazac dentyscie,lecz pani odradzila gdyz to niewielki ubytek a lapisuje sie zeby z o wiele wiekszymi dziurami dla ktorych nie ma juz szans i zaproponowala leczenie mechaniczne no i kurcze strasznie sie boje tej wizyty chociasz uspokajala mnie ze potrwa to doslownie chwile ale boje sie ze jak wlaczy to wiertlo to mala spanikuje i mimo tego ze bedzie to trwalo krotko to bedzie wykonywane na sile nawet nie ze bedzie ja to bolalo ale przezyje szok i mnie znienawidzi a przede wszystkim nie bedzie chciala mi dawac myc zeby bo tak mamy po wizytach u lekarza 🙁
Ja mam uwagę do Pani Iwony. Nie ładnie krytykować rodziców. Czasem warto zajrzeć do książek. Są dzieci, którym wychodzą bardzo wcześnie zęby i nie ma możliwości, by nie doszło u nich do próchnicy. Ząbki są niezmineralizowane i szybko rozwija się tam to choróbsko, szczególnie jeśli karmisz piersią…
Mam iść z dzieckiem na lapisowanie i dzięki waszym radom wiem czego mogę się spodziewać .Myślę że jest to dobra metoda . Jednej rzeczy co się obawiam to że ząbki będą z czasem czarne.
Witam.Byłam dzis u pani stomatolog i niestety srebrem zostal pomalowy mu nie zabek a caly lewy policzek.Jestem doslownie wsciekla 6 plamek na policzku 🙁 Moze ktos wie jak to mozna przyspieszyc w usunieciu??
moje dziecko 3 letnie ma straszna prochnice nie przez to ze mu nie myje zabkow tylko dlatego poniewaz szybko zabki mu wyszly a mial rok podawane zelazo na anemie wiec pani iwono jak pani nie ma takiego problemu to po cholere pani na takie strony wchodzi i rodzicow obraza nie znajac przyczyny dla ktorej dziecko ma zniszczone zabki?
PANI IWONO – PISZE PANI Z AUTOPSJI? O SOBIE? JAK JEST PANI TAKA MĄDRA TO PROSZĘ NAPISAĆ JAK MA MYĆ ZĘBY 12 MIESIĘCZNE DZIECKO????
Ja lapisowałam zęby mojej 3 letniej córci.Stomatolog nie poinformowała mnie że powinnnam powtarzac ten zabieg co 3 miesiące aż wypadną jej zęby czyli teoretycznie do 7 roku życia albo i dłużej.Azotan srebra bowiem się wypłukuje i co jaki czas trzeba ten zabieg powtarzać innaczej próchnica postępuje dalej.W efekcie jeden ząb został już zatruty a drugi jest cały czarny i jak stwierdił stomatolog już praktycznie go nie ma.Teraz czekamy aby nie zaczął boleć.Stomatolog (inny niż ten co lapisował) powiedział ze jednak najlepszą metodą jest klasyczne wiercenie i plomba.
Czy żyjemy w III świecie, żeby nie można było nigdzie samemu tego kupić? Bo nie można. Nigdzie nie ma. Aachaaaa, tylko lekarz to umie robić. Co by było gdyby tylko lekarz mógł zmienić pampersa…. Dobrze, że sami jeszcze to możemy…
Pół roku lapisowałam 2 letniemu synkowi, żeby próchnica się nie rozwijała, ale nie powiedziano mi ze ta próchnica która już była na ząbku może powodowac zapalenie. Miał ropień i kanałowo leczony ząb oczywiście juz gdzie indziej
Drogie panie! Czytając wasze komentarze, odnoszę wrażenie, że rodząc dziecko kobieta wydala z płodem połowę mózgu. Dziękuję, dobranoc.
😉
Jeju ja jestem zdesperowana gdyz moja 20 miesieczna coreczka ma prochnice a jakby tego bylo malo to nie mam z nia gdzie isc gdyz jestem obecnie we Francji i bylam z nia u normalnego stomatologa ale on powiedzial ze niema problemu bo mleczaki i tak jej wypadna a on zreszto i tak nic nie moze zrobic bo jest za mala i zeby przyjsc jak skonczy 3 latka ale zanim ona skonczy 3 latka to wszystkie zabki sie jej wykrusza. Ja niestety nie znam dobrze jeszcze jezyka i nie wiem gdzie sie udac i co robic.
Witam .Zaczęło się od chorób syna i przyjmowania różnych leków ,również na anemie ,gdy miał 2latka syn wybił jedynkę i od tej pory zaczęły się problemy Od 2 roku życia chodzę z synem po dentystach .Uwierzcie albo nie ,żaden z nich mu nie pomógł tak żebym mogła być spokojna ,syn nie ma 4 ząbków i wszystkie w próchnicy ,a do tego kruszą mu się ,przerwałam leczenia bo mam dość już tego że dentyści spoglądają na niego jak na jakiegoś potwora .Ogólnie myjemy ząbki i czekamy aż mu wypadną mleczaki ,bo nie widzę żadnego ratunku dla tak małych dzieci i szans u dentystów że im pomogą tym dzieciom.
Dziecku myje sie zęby od pojawienia sie pierwszego zęba w buzi, 12 miesieczne dziecko ma około 10-12 zębów!!o zgrozo gdy ma je niemyte,próchnica murowana.. Wcześniej jalowym gazikiem i wodą przemywa bezzebne wyrostki po karmieniu-zapobiega to plesniawką .
Mam starszą córkę i nie miała większych problemów z mleczakami, od początku ma zdrowe zęby stałe (ma teraz 10lat). Młodsza córka ma 2,5 roku, i niestety próchnicę w 3 ząbkach, w tym kłopotliwą, bo sporą, w jednej jedynce. Niestety winię karmienie piersią w nocy i przewlekłe stosowanie leków (4x dziennie, w tym nocą). Każde dziecko jest inne, moja mała domaga się częstego karmienia, a że ma wadę serca to ciężko zrobić temu „stop” (ma zabroniony większy wysiłek, a długotrwały płącz jest takim). Oczywiście jest mi wstyd, że tak się to rozwija, ale człowiek szuka na forum pomocy, a nie wymądrzania się co niektórych.
Asiek mylisz sie karmienie piersia nie zwieksza ryzyka prochnicy!!! Udowodnionoto juz dawno licznymi badaniami.Przyczyna prochhnicy sa najczesciej zle nawyki zywieniowe soczki kompociki herbatki owocowe wody smakowe dalej buleczki drozdzowki biszkopty chrupki kukurydziane oraz to ze dzieciom cay czas podtyka sie cos do jedzenia
Mój synek ma 4 latka. Od niemowlaka dbaliśmy z mężem o jego buźkę. Najpierw przemywanie wacikiem jak ktoś już tu wspomniał, potem pierwsza szczoteczka i mycie ząbków rano i wieczorem. Niestety synek przez te krótkie 4 lata przyjął niezliczoną liczbę leków i antybiotyków. Jest BARDZO chorowity i najprawdopodobniej to jest przyczyną próchnicy, która zaatakowała ząbki. Co gorsza próchnica rozwija się u niego bardzo szybko i wszystkie ząbki atakuje przy dziąsłach 🙁 Nieprawdą jest jak niektórzy się tu wypowiadają, że winą są słodycze, słodkie napoje etc. Nasz mały ma wprowadzoną ścisłą dietę gdyż natura obdarzyła go wieloma rozmaitymi alergiami. Nie zjada zatem słodyczy i innych szkodliwych „dań” jak by niektórzy sugerowali. Dlatego drodzy rodzice 🙁 nie oceniajcie!!!! Czasem jesteśmy bezsilni na pewne sprawy 🙁
Co do leczenia, lakowanie zdrowych ząbków nic nie dało, próchnica i te zaczęła atakować . A w związku z szybkim procesem rozwijania się próchnicy synek będzie miał poddane wszystkie ząbki lapisowaniu 🙁 Dla nas to tragedia pod kątem estetycznym i zdrowotnym. Mamy nadzieję, że rzeczywiście ten zabieg pomoże. Ale bardzo boję się o to jak nasz mały zniesie taki wygląd ząbków 🙁 Boję się jako rodzic że inne dzieci nie będą miały litości….
Pozdrawiam
Proszę o namiary na dobrego stomatologa dziecięcego w Warszawie.
Centrum stomatologiczne ELEFANT w Warszawie. Pani dr Barbara Kasprzak. Nikt inny. Jeździmy do niej z Opoczna woj. łódzkie po wielu zmarnowanych wizytach u lokalnych dentystów.
Witam mój synek ma 23 miesiące i wystąpiła u niego próchnica butelkowa 4 ząbków a też karmiony piersią , (starsza córka karmiona 2 lata nie miała tego problemu) , ząbki czyszczone od pierwszego pastą elmex-solidnie , gdy zauważyłam niepokojące objawy od razu pędziłam do dentysty( w kwietniu) wówczas miał ząbki lakierowane i kazano nam przyjść za pół roku, odradzono lapis niestety próchnica postępuje i też szukam ratunku na forach jestem z Nowego Sącza nawet w prywatnych przychodniach u Nas nie ma lapisu bezbarwnego tylko azotanem srebra a i ten zabieg nie polecany to jak mam uratować zęby synka jeżeli mechaniczne leczenie nie wchodzi w grę, a do Warszawy za daleko czy ktoś potrafi poradzić coś, lapisować czy nie ?
Mój już 12 letni syn miał kilka razy lapisowane Ząbki jak miał 2,5 roku, potem załataliśmy kilka ubytków i położyliśmy lakier. Wszystko bezstresowo na Nowym Zjeździe.
Do Amichy. Nie martw się, lapisowanie nie jest takie straszne. Właśnie tak leczę 4 zęby mojego 1,5 rocznego synka. Są czarne te powierzchnie z próchnicą ale ważniejsze jest zachowanie zębów i niedopuszczenie do bólu. Karmienie piersią nie jest winne. Próchnica butelkowa robi się po butelce jak sama nazwa wskazuje a nie po piersi. Czasem dzieci po prostu z różnych powodów mają słabe szkliwo. I to wcale nie z zaniedbania. Często z powodu czegoś w trakcie ciąży – choroby mamy, leki. W moim przypadku najprawdopodobniej silny długotrwały stres. Pocieszam się, że słabe mleczaki nie oznaczają słabych zębów stałych w przyszłości 🙂
hej. moja trzyletnia córa ma lapisowane gorne jedynki i dwojki. widze ze daje to rezultat, moze dlatego że z tych ząbków zeszlo jej szkliwo. w dwóch czworkach miala czarne dziurki i lapisowanie nic nie daje. prochnica się rozlała i teraz kombinujemy co z tym fantem zrobić. jedna pani doktor zeskrobala jej próchnice i nakleiła jej pląbe. z kolejną czwórką pojechalismy i byl szał bo nie chciała otworzyć buzi eh. ciągle mam stracha przed bólem tych ząbków i przed rwaniem.
Pierwsze zdanie. „Nieprawda” to jeden wyraz!!!