Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Torbiel,ropień czy błąd dentysty???

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Torbiel,ropień czy błąd dentysty???

    Moja mama miała dziś usuwanego zęba na górze, był to ząb ze sporym ubytkiem ( w połowie ukruszony) mówiła mi wcześniej, że ząb ten bloli ją podczas nagryzania. W czasie wyrywania pękł jej korzeń. Dentystka robiła 3 podejścia żeby go wyjąć aż wkońcu powiedziała "poszła zatoka", ścisnęła nos i kazała wciągnąć powietrze. Korzeń został usunięty a rana zaszyta. Przepisano antybiotyk Clindamycin-MIP 600mg. Czy możliwe jest, że po tym zębem była torbiel i to właśnie ona spowodował pęknięcie czy też jest to spowodowane nieprawidłowym wyrywaniem? Dodam, że nie było zlecane wykonanie rtg, co bardzo mnie zdziwiło. Dziwny jest również sam fakt, że dentystka podjęła się takiego zabiegu.Mnie z czymś podobnym skierowano do chirurga szczękowego bez najmniejszego wahania!.Proszę o odpowiedź i informację jakie mogą być powikłania takiego nieudanego zabiegu i jak w razie czego mamie pomóc.

  • #2
    Często zdarza się, że korzenie zębów górnych tkwią w świetle zatoki szczękowej. Wówczas naturalnym powikłaniem usunięcia takiego zęba jest połączenie ustno-zatokowe. Możliwa jest także sytuacja, gdy same korzenie nie znajdują się w zatoce, ale zmiany wokół wierzchołków korzeni doprowadzają do zniszczenia ściany zatoki i ich usuniecie również skutkuje wytworzeniem takiego połączenia.
    Z opisu wynika, że zatoka została zaszyta, zalecono antybiotyk - wszystko jak najbardziej zgodne z prawidłowym postępowaniem w takim przypadku. Teraz proszę tylko stosować się do zaleceń lekarza (nie wolno smarkać, można jedynie wycierać nos, kichać tylko z otwartymi ustami, nie dźwigać ciężkich przedmiotów itp.- ogólnie wystrzegać się wszelkich czynności, które powodują powstanie podciśnienia w jamie nosowej) i w ustalonym terminie zgłosić się do usunięcia szwów.

    Komentarz

    Pracuję...
    X