Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Retainer do końca życia??? Pomocy;(

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Retainer do końca życia??? Pomocy;(

    Witam serdecznie!
    Noszę stały aparat ortodontyczny na górnej szczęce już prawie 3 lata. I szczerze muszę powiedzieć, że mam już serdecznie ego wszystkiego dość ;( Tyle pieniędzy wydałam już że naprawdę mogłabym sobie kupić całkiem niezły samochód za te pieniądze. Ale do rzeczy... Dzisiaj byłam na wizycie u Ortodontki mojej, która powiedziała, że już niedługo mi zdejmie na reszcie te druty!
    Ale... no właśnie.. powiedziała, że po zdjęciu aparatu założy mi retainer, który będę nosiła do końca swojego życia... szczerze mówiąc przeraża mnie ta perspektywa
    Czy nie ma jakiegoś innego wyjścia z tej sytuacji??? Bardzo mnie to martwi. A co z leczeniem zębów??? A co jeśli zęby mi wypadną??? Gdybym wiedziała, że tak będzie to bym od razu implanty wstawiła sobie;( ZAŁAMKA.. proszę powiedzcie mi coś o tym BŁAGAM tylko nie piszcie że nosicie lub nosiliście płytkki retencyjne lub retainery przez 2lub3 lata bo to mnie dodatkowo dobije;(
    Załączone pliki

  • #2
    po leczeniu ortodontycznym osób dorosłych niekiedy zakłada się retainer na stałe.
    Retainer dotyczy dolnych zębów od kła do kła czasem od czwórki do czwórki. Retainer na stałe to mały drucik przyklejony do językowej powierzchni tych zębów. Do tego łatwiej się przyzwyczaić niż do aparatu stałego.

    Komentarz


    • #3
      Zamieszczone przez VIP DENTAL.pl Zobacz posta
      po leczeniu ortodontycznym osób dorosłych niekiedy zakłada się retainer na stałe.
      Retainer dotyczy dolnych zębów od kła do kła czasem od czwórki do czwórki. Retainer na stałe to mały drucik przyklejony do językowej powierzchni tych zębów. Do tego łatwiej się przyzwyczaić niż do aparatu stałego.


      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja posiadam aparat ortodontyczny tylko na górnej szczęce.
      Ale najbardziej martwi mnie to, że przeszukałam tyle forów internetowych i wszyscy piszą, że retainer się potrafi sam odkleić ;/ A moja ortodontka powiedziała, że ponownie tego samego retainera nie można założyć. Pozatym jak ma mi się on odklejać wszystko na to wskazuje, że nie będę mogła jeść pokarmów, które będą wymagały troszke więcej wysiłku. Mam tu na myśli owoce typu jabłko, czy warzywa np. marchewki. Bo podczas jedzenia takich produktów retainer będzie narażony na uszkodzenie. Poza tym ZASTANAWIAM SIĘ jak to wszystko będzie wyglądało kiedy będę kiedyś w przyszłości miała zęby do leczenia.... Przecież z retainerem nie da się ich leczyć i będzie konieczne ściągnięcie.. Martwi mnie to wszystko ponieważ nie mieszkam już w Polsce. A aparat zakładałam u ortodonty w Polsce. Myślałam że po zdjęciu aparatu już nie bedą konieczne zadne wizyty itp. A tu się okazuje że na ortodontę będę skazana do końca zycia??;/

      Komentarz


      • #4
        Tak retainer może się odklejać. ale nigdy nie odkleja się ze wszystkich zębów tylko z jednego lub dwóch. Jeśli po odklejeniu nie będzie mocno powyginany to można ten sam przykleić.
        Jaka jest przyczyna tego, że musi być ten retainer? Na jakich zębach ortodonta będzie go przyklejał? Czy to robi ortodonta w Polsce czy już tam na miejscu?Czy zęby mocno się ruszają gdy ortodonta zmieniał łuk? Mnie uczono że retainer zakłada się wtedy gdy znacznie przemieszczane są trójki - kły i to z reguły dolne.

        Jeśli chodzi o leczenie to da się to robić mimo retainera chyba że zęby psują się na stycznych powierzchniach.

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez VIP DENTAL.pl Zobacz posta
          Tak retainer może się odklejać. ale nigdy nie odkleja się ze wszystkich zębów tylko z jednego lub dwóch. Jeśli po odklejeniu nie będzie mocno powyginany to można ten sam przykleić.
          Jaka jest przyczyna tego, że musi być ten retainer? Na jakich zębach ortodonta będzie go przyklejał? Czy to robi ortodonta w Polsce czy już tam na miejscu?Czy zęby mocno się ruszają gdy ortodonta zmieniał łuk? Mnie uczono że retainer zakłada się wtedy gdy znacznie przemieszczane są trójki - kły i to z reguły dolne.

          Jeśli chodzi o leczenie to da się to robić mimo retainera chyba że zęby psują się na stycznych powierzchniach.
          Bardzo Dziękuję za odpowiedź, dokładnie o takie wyjasnienie mi chodziło. Teraz przynajmiej wiem, jak sprawa wygląda ponieważ mój ortodonta nie powiedział mi o tak wg mnie dość istotnych rzeczach
          Jeżeli chodzi o moje zęby to leczenie od prawie 3 lat prowadzę u tego samego lekarza.
          Uważam ze nie powinnam teraz zmieniać ortodonty, ponieważ on jest moim lekarzem prowadzącym i doskonale wie jak moje zęby wyglądały przed leczeniem. Gdybym teraz zmieniła lekarza obawiam się że gdybym dokonała złego wyboru to moje zęby mogłyby nawet powrócić do dawnego stanu. A nie chciałabym żeby tyle pieniędzy poszło na marne i za jakiś czas okazało się że będzie niezbędne ponowne założenie aparatu.
          Ale do rzeczy. Na górnej szczęce miałam bardzo krzywe kły. Były okropnie wysunięte do przodu. Mogę powiedzieć nawet że jak wampir wyglądałam. Ortodonta mnie uświadomił jedynie przy ostatniej wizycie, że będzie konieczne założenie retainera właśnie od trójki do trójki. Gdy ortodonta mój zmieniał mi łuk to zęby ruszały się, ale nie mocno.
          Mam pytanie jeszcze jedno w związku z tym że retainerem. Jak częste wizyty będą konieczne??? Czy one będą płatne ;( ehh.. naprawdę mam już tego wszystkiego dość. Czy nie można tego retainera zastąpić czymś bardziej praktycznym.
          Pozdrawiam

          Komentarz


          • #6
            Praktycznie po założeniu retainera wizyta raz lub 2 razy na rok oraz zawsze gdy sie odklei. Wizyta ma na celu ocenę stanu zębów (próchnica) i stanu retainera.
            Myślałem, że ortodonta w Polsce założył aparat, a teraz jak trzeba ściągać to ortodonta zagraniczny wymyślił retainer.
            Nie namawiam do zamiany ortodonty, tego powinno się unikać. Można go jednak zapytać czy na 100 % jest konieczny.


            Retainer można zastapić płytą lub szyną wyjmowaną, jednak jeśli są wskazania do retainera stałego no to nie ma wyjścia.
            Może dobrze byłoby zrobić taką szynę i gdyby odkleił się retainer zakładać szynę. No bo co? Po kazdym odklejeniu w samolot i do Polski?

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez VIP DENTAL.pl Zobacz posta
              Praktycznie po założeniu retainera wizyta raz lub 2 razy na rok oraz zawsze gdy sie odklei. Wizyta ma na celu ocenę stanu zębów (próchnica) i stanu retainera.
              Myślałem, że ortodonta w Polsce założył aparat, a teraz jak trzeba ściągać to ortodonta zagraniczny wymyślił retainer.
              Nie namawiam do zamiany ortodonty, tego powinno się unikać. Można go jednak zapytać czy na 100 % jest konieczny.


              Retainer można zastapić płytą lub szyną wyjmowaną, jednak jeśli są wskazania do retainera stałego no to nie ma wyjścia.
              Może dobrze byłoby zrobić taką szynę i gdyby odkleił się retainer zakładać szynę. No bo co? Po kazdym odklejeniu w samolot i do Polski?


              No i tu jest problem
              Ten retainer to ogromny kłopot dla mnie Nie wiem jak się z tym uporać, a moj ortodonta jest tak niesympatyczny, że boję się jemu powiedzieć co o tym wszystkim myślę;/ Bo znowu mi powie zebym sobie zmieniła lekarza! Masakra...
              Dałabym wszystko zeby uniknąć tego retainera... ale co jeśli innego wyjscia nie bedzie.. Przeciez to moje zdrowie i ja mam prawo o tym decydowac sama. Czy gdybym zdecydowala sie na inne rozwiazanie typu szyna lub plytka to przy takiej duzej wadzie jaka mialam zeby powroca na stare miejsce??;/

              Komentarz


              • #8
                Na stare miejsce na pewno się nie przesunie!!!
                Nie ma szans ale mogą się lekko przemieścić.
                Wszystko też zależy od tego jak ta sytuacja wygląda teraz. tzn np. jeśli zęby stoją bardzo ciasno i występują między nimi duże naprężenia to mogą się lekko przemiescić i krzywizna łuku nie będzie idealna.

                Ja swoim pacjentom staram się pozostawić łuk po zakończonym leczeniu na 3 miesiące. Zwykle po takim czasie gdy zęby już nie są przez ortodontę przesuwane stabilizują się dobrze w kości. Po zdjęciu aparatu czasem zęby stoją tak stabilnie że płyta retencyjna staje się tylko zabezpieczeniem gdyby któryś z zębów zaczął się przemieszczać.

                Nie wiem. Moze gdyby była Pani moją pacjentką zaleciłbym Pani to samo co "niesympatyczny" ortodonta. Nawet gdybym wiedział jak te zęby wyglądają teraz, to nie widziałem ich przed leczeniem i nie wiem jak przebiegało leczenie. Z czym były duże trudnosci, a z czym małe. Najlepiej to wie ortodonta prowadzący. Wiem, że to jest spory problem dlatego informuję pacjentów dorosłych przed rozpoczęciem leczenia, że może być konieczność założenia retainera na stałe albo np. na 2 lata.

                Myślę że moze Pani poprosić o płytę retencyjną lub szynę podpisując oświadczenie, że nie zgadza się Pani na retainer stały zaproponowany przez lekarza i zna Pani ewentualne konsekwencje takiego postępowania. Przykro mi ze ortodonta jest niesympatyczny bo to nie ułatwia całej sprawy.

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez VIP DENTAL.pl Zobacz posta
                  Na stare miejsce na pewno się nie przesunie!!!
                  Nie ma szans ale mogą się lekko przemieścić.
                  Wszystko też zależy od tego jak ta sytuacja wygląda teraz. tzn np. jeśli zęby stoją bardzo ciasno i występują między nimi duże naprężenia to mogą się lekko przemiescić i krzywizna łuku nie będzie idealna.

                  Ja swoim pacjentom staram się pozostawić łuk po zakończonym leczeniu na 3 miesiące. Zwykle po takim czasie gdy zęby już nie są przez ortodontę przesuwane stabilizują się dobrze w kości. Po zdjęciu aparatu czasem zęby stoją tak stabilnie że płyta retencyjna staje się tylko zabezpieczeniem gdyby któryś z zębów zaczął się przemieszczać.

                  Nie wiem. Moze gdyby była Pani moją pacjentką zaleciłbym Pani to samo co "niesympatyczny" ortodonta. Nawet gdybym wiedział jak te zęby wyglądają teraz, to nie widziałem ich przed leczeniem i nie wiem jak przebiegało leczenie. Z czym były duże trudnosci, a z czym małe. Najlepiej to wie ortodonta prowadzący. Wiem, że to jest spory problem dlatego informuję pacjentów dorosłych przed rozpoczęciem leczenia, że może być konieczność założenia retainera na stałe albo np. na 2 lata.

                  Myślę że moze Pani poprosić o płytę retencyjną lub szynę podpisując oświadczenie, że nie zgadza się Pani na retainer stały zaproponowany przez lekarza i zna Pani ewentualne konsekwencje takiego postępowania. Przykro mi ze ortodonta jest niesympatyczny bo to nie ułatwia całej sprawy.


                  No muszę powiedzieć, że niekiedy zachowanie mojego ortodonty jest nie na miejscu, ale najważniejsze jest to żeby był dobry w tym, co robi. Przy kolejnej wizycie postaram się porozmawiać z lekarzem na temat innego wyjścia niż terainer, gdyż jest to naprawdę uciążliwe dla mnie wyjście. Tym bardziej, że mogę się spodziewać częstego odklejania retainera, dlatego że teraz nawet zamki niekiedy mi się odklejały. A wszystko dlatego że ja po prostu uwielbiam "chrupać" sobie dość twarde, świeże warzywa i owoce ;/

                  Z drugiej strony troszkę obawiam się skutków "zamiennika retainera" ponieważ miałam usunięte dwie czwórki. Przestrzenie pomiędzy trójkami, a piątkami były dość duże, a nie chciałabym mieć szpar między zębami później. Generalnie największy problem w moich zębach tkwił w okropnie wysuniętych kłach do przodu. Lewą dwójkę miałam w połowie schowaną za jedynkę, a prawą dwójkę też lekko skrzywioną. Według mnie była to dość duża wada w związku z tym mam już chyba ostatnie pytanie czy jeżeli zrezygnuję z retainera, to moje zęby mocno się przestawią??? Czy warto ryzykować tylu wydanych pieniędzy?? Czy lepiej jakoś przeboleć ten retainer;/ Czy gdybym zdecydowała się na szynę, bądź płytkę to też będę je musiała nosić do końca życia?? Czy kiedy będę je nosić według zaleceń lekarza to uniknę nawrotu wady??

                  serdecznie pozdrawiam i dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi!

                  Komentarz


                  • #10
                    Jeśli chodzi o wyjmowane aparaty retencyjne to zwykle pacjent jest od nich stopniowo odzwyczajany. Można przyjąć że po 6 - 12 miesiącach aparat retencyjny można już tylko nosić w nocy. Potem co drugą noc itd.
                    Jeśli po wyjęciu wyjmowanego retainera czy szyny dochodzi do przemieszczania zębów, to po jego założeniu na zęby wracają one na swoją pozycję.
                    Jednak na pewno szkoda byłoby pieniędzy i czasu jaki został poświęcony na leczenie dlatego ostateczną decyzję powinna Pani podjąć z ortodontą.

                    Komentarz

                    Pracuję...
                    X