Przypadkiem trafiłam na to forum i postanowiłam też zadać pytanie. Nie mam odpukac zadnych problemów stomatologicznych ale ciekawi mnie jak tak naprawde należy poprawnie myc zęby. Kojarze tylko że mają byc ruchy koliste szczoteczką i tak sie staram chociaz jako ze jestem praworęczna to z lewej strony czysci mi sie wygodniej, a z prawej troche gorzej. Czy ktos mógłby to dokładnie opisac? I czy to prawda ze powinno sie myc tez język?
Ogłoszenie
Zwiń
No announcement yet.
Technika mycia zębów
Zwiń
X
-
Bardzo dobry pomysł, aby wskazać tutaj kilka poprawnych praktyk z zakresu pielęgnacji jamy ustnej. Zgadza się, że prawidłowa technika czyszczenia zębów szczoteczką to wykonywanie delikatnych ruchów okrężnych. Przy ich pomocy najłatwiej pozbyć się pozostałości pokarmu i osadu. Warto także stosować nici dentystyczne, które lepiej niż szczoteczka poradzą sobie z resztkami jedzenia, pozostawionymi w przestrzeniach międzyzębowych. Ale trzeba wiedzieć, jak prawidłowo ich używać! Jej rolę spełni także irygator. Oczywiście oprócz szczotkowania zębów bardzo ważne jest czyszczenie języka. Osadzają się na nim bakterie, których zignorowanie może prowadzić do powstania próchnicy; mogą też być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Również płyny do płukania ust, o których wspomniała moja przedmówczyni, lepiej niż szczoteczka docierają do przestrzeni międzyzębowych, skutecznie radząc sobie z osadzającymi się tam bakteriami. Aby nauczyć się, jak poprawnie pielęgnować jamę ustną i jakich środków używać do tego celu, warto skorzystać z porady profesjonalnej higienistki. Zaprezentuje ona dokładny instruktaż dbania o zęby i doradzi w kwestii wyboru szczoteczki, pasty czy płynu do płukania. Raz na kilka miesięcy polecam także udać się na zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia i osadu, który świetnie uzupełni codzienną pielęgnację i pozwoli zapobiec próchnicy i chorobom przyzębia. Czy wiecie, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca profesjonalną higienizację raz na pół roku...? U każego z nas… Jeśli chcemy zostać z zębami do końca życia...
Komentarz
-
Ciekawa jestem, czy opinia o tym, że szczoteczki elektryczne są lepsze, jest słuszna. Podobno ich ruchy pozwalają na skuteczniejsze czyszczenia, no i łatwiej dostać się do siódemek i ósemek, mniejsze znaczenie ma też fakt, czy jest się prawo, czy leworęcznym.
Wiem tylko, że szczoteczki elektryczne nie są wskazane dla ludzi z koronkami.
Komentarz
-
Oo wiekie dzięki za te wskazówki, okazuje sie ze nie wszystko robie dobrze, np nie myłam nigdy języka ani nie byłam na na profesjonalnym czyszczeniu. Czas to zmienic i bardziej o to zadbac. A czy te płyny faktycznie powinny byc z alkololem czy lepiej takie alkohol free? Patrzyłam dzisiaj w drogeri na nie i nie wiedziałam który wybrac, w koncu nie kupiłam wcale bo chciałam was tutaj najpierw zapytac
Komentarz
-
Na rynku jest szeroki wybór preparatów do pielęgnacji jamy ustnej. Wśród płynów do płukania można wskazać te o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwpróchniczym czy wspomagającym wybielanie. Jeśli chodzi o płyny na bazie alkoholu, nie są zalecane osobom cierpiącym na suchość w ustach. Oczywiście nie powinny ich stosować dzieci ani kobiety w ciąży. Zaleca się płukanie ust raz dziennie (wieczorem), ale zawsze należy stosować się do instrukcji stosowania płynu, zawartej na opakowaniu. Kilka wskazówek na temat wyboru płynu do płukania ust zamieściliśmy w artykule na naszym blogu: . Ale mimo wszystko powinniśmy unikać płynów, bo mają one tak naprawdę tylko odświeżyć nam oddech albo nieznacznie pomóc przy nadwrażliwości czy profilaktyce przeciwpróchniczej.
Komentarz
-
Zgadzam się z wami, odpowiednia technika mycia zębów jest bardzo ważna. Niestety wielu ludzi robi to źle... i za krótko. Chcemy mieć ładne, białe zęby, to musimy kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej i uchronić zęby i dziąsła, przed chorobami. Od siebie na pewno polecam produkty od , które świetnie się spisują. Ja już od dawna wiem, że warto zainwestować w pastę czy płyn do płukania jamy ustnej dobrej jakości.
Komentarz
-
Właściwa higiena jamy ustnej polega na:
dokładnym szczotkowaniu zębów (z zastosowaniem właściwej techniki), co najmniej 2 razy dziennie,
stosowaniu nici dentystycznej, po spożytym posiłku,
stosowaniu produktów do higieny jamy ustnej, zawierających fluor (płyn do płukania jamy ustnej),
doborze właściwej szczoteczki do mycia zębow (zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące).
I to własnie te czynniki mogą oddalić ryzyko pojawienia się próchnicy.
Polecam zajrzeć sobie tutaj:
Na stronie jest jeszcze wiecej dobrych porad w tym zakresie.
Komentarz
Komentarz