Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

ból zęba po leczeniu kanałowym – zapalenie okostnej

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • ból zęba po leczeniu kanałowym – zapalenie okostnej

  od 4 tygodni odczuwam ból w zębie 45 także po leczeniu kanałowym, ale chronologicznie:

  20.01 Tomografia żuchwy nie wykazała zmian w tym zębie.
  3.03 usunięcie dolnej ósemki 48 (ząb nie wyrżnięty w położeniu poziomym) oraz założenie korony na implant 14, po zabiegu przepisany antybiotyk Augmentin (1 tydzień).
  Po zabiegu obrzęk oraz ból w prawej żuchwie, w tym zębów 44-6.
  10.03 doraźna konsultacja w gabinecie dentystycznym (u pani asystentki, bo pani doktor nie miała czasu) otrzymałem poradę, że po usunięcie ósemki dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać nawet przez kilka tygodni.
  Przez kolejne dwa tygodniu utrzymujący się ból w zębach dolnej żuchwy po prawej stronie, wyczuwalne twarde powiększenie na dole żuchwy (obrzęk?) pod zębami 44-5, ból czasami promieniujący do ucha i kości czaski, pojawiła sią nadwrażliwość – przeszywający ból głównie na zimne płyny (np. podczas płukania zębów/irygacji), ale także na gorące płyny; doraźne stosowanie środków przeciwbólowych.
  24.03 wizyta u stomatologa, wykonane RTG zębów 45-6, stwierdzony ubytek w 45, leczenie zachowawcze (nowe wypełnienia) 45 i 46 w znieczulenie miejscowym, ale nawet po nim odczuwalny ból/nacisk w trakcie wypełniania.
  W kolejnym tygodniu wciąż odczuwalny ból 45-6 (jw.), doraźne stosowanie środków przeciwbólowych.
  31.03 wizyta u stomatologa (1 godz.) – rozpoczęcie leczenia kanałowego 45 pod mikroskopem (oczywiście w znieczuleniu) – zrozumiałem, że był problem z otwarciem/wypełnieniem kanałów (pani doktor stwierdziła, że rozchodzą się pod kątem 45°), opatrunek tymczasowy.
  2.04 zakończenie leczenia kanałowego 45 (wizyta 1 godz.) brak pełnego wypełnienia 1 kanału (kilkakrotne zdjęcia RTG - pani doktor stwierdziła że pozostało niewypełnione ok 2 mm pomimo leczenia pod mikroskopem, ale kanał/korzeń został dokładnie oczyszczony i wypłukany), w trakcie wypełniania używano podgrzewanego metalowego narzędzia, pod koniec wizyty zaczął pojawiać się ból/nacisk podczas wypełniania – dodatkowe znieczulenie miejscowe, dodatkowa diagnoza – zapalenie okostnej i przepisany antybiotyk Dalacin C (klindamycyna 300 mg) 1 tabl 3x dziennie
  Przez kolejne 5 dni wciąż utrzymujący się ból w 45, promieniujący do ucha i także szyi, doraźne stosowanie środków przeciwbólowych 2-4 razy na dobę (w tym w nocy) – odczuwalne bóle brzucha (bo środki przeciwbólowe stosuję już ok. 4 tygodnie)

  Byłbym wdzięczny za opinie/porady, w szczególności
  - czy zastosowano prawidłowe leczenia np. czy nie należało od razu rozpocząć leczenia kanałowego na podstawie ww. objawów?
  - co mogło być przyczyną pojawienia się zapalenia okostnej?
  - i najważniejsze – jakie powinno być dalsze leczenie? Czy możliwe jest dalsze/ponowne leczenie kanałowe (oraz próba pełnego wypełnienia kanału)? Czy może resekcja wierzchołka korzenia który nie został wypełniony? Czy już tylko usunięcie zęba?

 • #2
  brak pełnego wypełnienia 1 kanału (kilkakrotne zdjęcia RTG - pani doktor stwierdziła że pozostało niewypełnione ok 2 mm pomimo leczenia pod mikroskopem, ale kanał/korzeń został dokładnie oczyszczony i wypłukany), w trakcie wypełniania używano podgrzewanego metalowego narzędzia, pod koniec wizyty zaczął pojawiać się ból/nacisk podczas wypełniania – dodatkowe znieczulenie miejscowe, dodatkowa diagnoza – zapalenie okostnej i przepisany antybiotyk Dalacin C (klindamycyna 300 mg) 1 tabl 3x dziennie
  chyba tu znajduje się odpowiedź, nie znam przypadku, nie widziałem RTG, nie da się precyzyjnie określić rokowań bez badań

  Komentarz

  Pracuję...
  X