Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Amalgamat - czy warto?

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Amalgamat - czy warto?

    Cześć,

    mam do wypełnienia 3 ósemki. Zwykle chodzę do dentysty prywatnie, ale ósemkę mógłbym dać do zrobienia praktykantowi z NFZ. Zaoszczędzę tym samym 150 zł za każdą ósemkę. Jednak czy warto? Na NFZ zwykle oferowane są najtańsze wypełnienia amalgamatowe.

    Obecnie mam w 2 zębach amalgamat i moja dentystka mówi mi żebym czym prędzej je wymienił, bo jest przekonana, że te plomby są szkodliwe za sprawą rtęci, na której bazuje owe wypełnienie.


    Poczytałem kilka artykułów popularnonaukowych na temat amalgamatu i wszystkie są zgodne co do tego, że nie ma dowodów co do szkodliwości tego wypełnienia. Mimo tego, amalgamat niedługo ma zostać wycofany całkowicie z rynku europejskiego. Powód? Przestarzała technologia. Ale czy tylko?

  • #2
    Oparty rtęci uwalniają się podczas opracowywania amalgamatu. Jeśli wypełnienia są szczelne i nic się nie dzieje, a estetyka do zaakceptowania to trzeba sprawdzić czy są jakieś inne względy.

    Komentarz


    • #3
      Dziękuję za odpowiedź. Jeśli nie będzie potwierdzenia co do amalgamatu że jest szkodliwy, to raczej zostaną u mnie w zębach.

      Chociaż z drugiej strony gdyby okazało się że jest szkodliwy, to prawie każdy chciałby to wymienić i rozpętałaby się dość kosztowna afera.

      Komentarz

      Pracuję...
      X