Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Cofanie sie dziąseł. Pomocy!

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Cofanie sie dziąseł. Pomocy!

    Witam.
    Od pewnego czasu zauważyłem ze cofnęły m się dziąsła na dolnych jedynkach. Nic mnie nie boli w tej okolicy i nigdy nie miałem problemów z zębami. Mam 16 lat i się dziwie że cos takie spotkało mnie w tym wieku.
    Proszę o rade co mam robić. Jak można to leczyć, jakieś pasty, płukanie?
    Błagam o szybka pomoc.

  • #2
    cofanie się dziąseł

    Witam Cię,

    Rozumiem Twój problem, sama też tego doświadczyłam.
    W ubiegłym tygodniu odwiedziłam periodontologa (specjalistę od chorób przyzębia) i dowiedziałam się że odsłanianie szyjek zębowych następuje wskutek jednego z wymienionych czynników, bądź też wszystkich czynników naraz.
    Po pierwsze: nieprawidłowe szczotkowanie zębów może prowadzić do podnoszenia się dziąseł na górze i opadania na dole (tak czy inaczej, rezultatem są odsłonięte szyjki zębów). Zaleca się szczotkowanie zębów ruchem wymiatającym, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąsła. Powierzchnie żujące zębów można szorować dowolnie, ponieważ nie stykają się one z dziąsłami. W żadnym wypadku nie można włosia szczoteczki kierować prosto na dziąsła, bo to może skutkować ich poranieniem. Pani doktor wytłumaczyła mi, że najlepiej trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni tuż pod linią graniczną dziąseł w przypadku dolnej szczęki, wykonać minimalnie zygzakowaty ruch nie odrywając szczoteczki od zęba, a następnie ruchem wymiatającym usuwamy pozostałości po jedzeniu. Oczywiście, przy takim problemie, należy zapomnieć o twardych i średniotwardych szczoteczkach. Należy kupić szczoteczkę miękką lub bardzo miękką. Zmiana pasty również może być pomocna. Wszystkie rodzaje Elmex lub Meridol, to są pasty, które nie podrażniają dodatkowo dziąseł i mają łagodzące działanie.
    Nie wolno zapominać też o nitkowaniu zębów.
    Po drugie: Odsłoniete szyjki zębów mogą wskazywać na bruksizm, czyli zgrzytanie lub zaciskanie zębów w trakcie snu. Jeżeli rano budzisz się z bólem twarzy, masz pospinane mięśnie karku, ból w skroniach, to może oznaczać, że masz właśnie taki problem, który prowadzi do problemów z dziąsłami.
    Po trzecie: uwarunkowania genetyczne, ale powiedzmy sobie szczerze: na tym etapie rozwoju nauki, wypracowanie odpowiednich nawyków utrzymywania higieny jamy ustnej, może zapobiec tego typu przykrym konsekwencjom.
    Ja niestety, z powodu swojego strachu przed dentystą, musiałam zabezpieczyć 5 szyjek zębowych specjalnymi uzupełnieniami takich ubytków. Koszt jednego to 90 zł + 30 zł znieczulenie / za jeden ząb.
    Życzę odwagi i optymizmu! I oczywiście namawiam Cię na jak najszybszą wizytę w gabinecie stomatologicznym.
    Pozdrawiam serdecznie,

    Gordana

    Komentarz


    • #3
      Można też sensodyne stosować, a jeśli chodzi o to specjalne uzupełnienie tych ubtyków to niezły wyzyskprzez tego dentystę!! Łooo czegość takiego nie ma, oni tak ściemniają że masakra, poprostu gdyby Pani poszła z tymi zębami do innego lekarza (nie dokładnie tego specjalisty) to było by to penwie tańsze. Zresztą te idsłonięte szyjki to faktycznie źle szczotkowane zęby i tak trzeba wymiatać szczoteczką tak jak Pani to opisała. Lecz to była zwykła próchnica co on Pani zrobił czyli wyborował zwykłą dziurę jak się dzieje w innych zębach tylko taką minimalną wręcz bo próchnica przyszyjkowa jest po prostu kropeczką :-) Nawet na kasę chorych mohła to Pani zrobić w zębach 1,2,3 miała by Pani wypełnienie za darmo białe (dosłownie białe) a w dalszych by sobie Pani zapłaciła najwyżej 70 zł za jeden ząb. No, ale cóż straciła Pani duuużo kasy, ale zęby zdrowe. Myjcie tym meridolem, sensodyne bądź terż tym elmexem (zielonym). Pozdrawiam. OLA

      Komentarz


      • #4
        W niedługim czasie po założeniu tego tematu wybrałem się do dentysty. No za wiele to to nie pomogło. Używam od tego czasu pasty parodontax i zauważam małą poprawę. Przyczyna mojego problemu mogą być czynniki genetyczne ponieważ w rodzinie występowały takie przypadki i również zgrzytanie lub zaciskanie zębów w trakcie snu. Parę razy zauważyłem takie objawy na d ranem. Niedługo wybiorę się może do innego specjalisty.
        dziękuje Wam za odpowiedzi

        Komentarz


        • #5
          No to używaj sobie tej pasty i będzie dobrze. Do specjalisty iść nie trzeba... To normalna przypadłość.

          Komentarz


          • #6
            odsłąnięta szyjka

            niestety ale odsłonięte szyjki mogą prowadzić nawet do utraty zęba, tym bardziej jesli zgrzytamy szczęką po nocach, im szybciej się zabezpieczy taki ubytek przy dziąśle tym dłużej będziemy mieć czym gryzć kiełbasę

            Komentarz


            • #7
              ha! Byłam u dentysty i czuję wielką ulgę!!! moje szyjki są zabezpieczone i uratowane a najważniejsze, ze NIC nie bolało
              Miałam godzinne piaskowanie odkrytych szyjek ale opłacało się, efekt jest zniewalający. Już mogę jeść lody i popijać gorącą kawką

              Komentarz


              • #8
                re

                Koniecznie - ajona, do tego miękka szczoteczka i systematyczne mycie, powinno być o niebo lepiej. Jeśli nie zadziałasz w odpowiednim momencie to skala problemu może być ogromna, łącznie z utratą całych zębów. Zatem - działaj.

                Komentarz

                Pracuję...
                X