Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

niesforna trójka

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • niesforna trójka

    Mam dość poważny i nietypowy problem. Zaznaczę ,ze mam już 23lata i jestem kobietą. Nigdy nie wyrósł mi ząb stały w miejscu górnej lewej trójki,ale od dłuższego czasu odczuwam dyskomfort,napór na lewą jedynkę i dwójkę,czasami ból zmuszający do brania tabletek przeciwbólowych,więc dentystka zrobiła mi prześwietlenie. Okazało się,że kieł jest,zatrzymany,w miejscu nad dwójką i jedynką a nie obok swojego prawidłowego miejsca,a jeśli czuje taki ból to w czasie może się okazać że zęby boczne najzwyczajniej zaczną mi się ruszać! Badając siebie sama czuje miedzy jedynką a dwójką małą górkę wciśniętą w zęby,coś co dotykiem przypomina zęba.Dentysta skierował mnie do specjalisty,ale ten oznajmił,że nie ma sensu ruszać zęba który jest zatrzymany,a ból jest moim wyobrażeniem.Dodatkowo zostałam poinformowana,że do kła nie ma dobrego podejścia więc jest ryzyko uszkodzenia zębów bocznych. Niestety moje "wyobrażenie" dokucza mi od czasu do czasu niezmiernie. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
    Pozdrawiam.
    Kamila

  • #2
    Potrzebne byłoby zdjecie rtg. Czy da radę Pani wkleic. Oraz zdjęcie foto uwidaczniające siekacze oraz boczne. Ciężko tak bez badania i bez rtg coś zaproponować. Skąd Pani jest?

    Komentarz


    • #3
      Białystok. Zdjęcie to jedynie prześwietlenie tegoż kła .specjalista zaproponował zdjęcie/prześwietlenie całej szczęki (około 300zł) które pokazałoby dobrze pozycję kła,ale od razu stwierdził ,że zdjęcie nie jest potrzebne skoro to ząb zatrzymany, a jeśli zacznie się wyrzynać,od razu upewni mnie o tym stan zapalny ból głowy i gorączka. Aby minimalnie przybliżyć sytuację spróbuje zinterpretować prześwietlenie. Mam nadzieję że chociaż troszkę zapoznam z sytuacją. Zdjęcie powinno być w załączniku. Po za tym chciałabym uzyskać informację czy fakt,że czuje uporczywy ucisk (od czasu do czasu) może być powodem wyrzynania się?
      Załączone pliki

      Komentarz


      • #4
        Wydaje się iż sprawa jest skomplikowana i potwierdza to Pani pierwszy post czyli trójka (kieł) wchodzi miedzy dwójkę a jedynkę. Mimo wszystko jest to tylko płaskie zdjęcie i pewno miał racje ten kto mówił o przeswietleniu za 300 zł. Podejrzewam że chodzi o badanie Tomografii Komputerowej czyli obraz 3D, które wykazałoby też położenie przednio-tylne w stosunku do dwójki i jedynki. Chodzi o to że tego kła powinno się sprowadzić w miejsce miedzy dwójką a czwórką, ale wygląda na to że to nie będzie możliwe. Jeśli jedynym miejscem gdzie moze wyjść jest między dwójką a jedynką to trochę zeszpeci estetykę i symetrię, ale jeśli to Pani nie przeszkadza to można założyć aparat orto i przesunąć dwójkę w miejsce kła tak by umożliwić zejście trójki w miejsce gdzie stoi obecnie dwójka. Musi Pani wiedzieć że to ładnie nie wygląda. Mozna jednak w przyszłości ząłożyć korone na kła która nieco go zmniejszy ( trudny zabieg) a na dwójke korone która go powiększy do rozmiarów kła (łatwiejszy zabieg). Obawiam sie że nie ma idealnego wyjścia z tej sytuacji.
        Można też usunąć kła i zostawic tak jak jest jednak tu trzeba rozważyć czy po usunięciu zostanie wystarczjąca ilość kosci między jedynką a dwójką itp itd.
        Wyjść jest kilka i wszystkie bedą kompromisem (niekiedy zgniłym kompromisem)

        Ból może być związany z powolnym wyrzynaniem tego zeba.

        Komentarz


        • #5
          Dziękuje za wystarczającą odpowiedz. Na początku byłam zainteresowana aparatem,w moim przypadku stałym,ale moją chęć zakładania go pokrzyżowała dentystka,która ostrzegła,że w przypadku decydowania się na aparat,muszę być świadoma,iż podczas wyrzynania się kła,nawet w aparacie,zęby dwójka i jedynka mogą zostać uszkodzone i jest możliwość że mogą zacząć się ruszać. Czy rzeczywiście może dojść do tego? Czy mógłby pan doradzić jakie wyjście jest najlepsze? Osobiście sądzę,że usunięcie go byłoby najszybsze i mniej problemowe,mimo przymusowego zdjęcia szczęki,tak by chirurg miał dobre pojęcie o sytuacji.

          Komentarz


          • #6
            Gdyby ściągać trójkę bez przygotowania miejsca dla niej czyli bez przesunięcia dwójki to na pewno uszkodziłby się któryś z zębów, ale po to jest aparat aby to miejsce zrobic i po to by kła ściągnąc w dół do tego miejsca.

            Najlepszym wyjściem byłoby ściągnięcie trójki na jej właściwe miejsce ale obawiam się że to nie możliwe (konieczna tomografia komputerowa - to rtg jest mało czytelne ale widać że na 99% nie możliwe).

            Z badania tomograficznego mozna wywnioskowac z jakiego dojścia dobrac się do usunięcia tego kła. ewentualnie można wyczuc palcem, a pisała Pani że czuć zgrubienie z przodu między dwójka a jedynką.
            Po usunięciu trzeba by chyba ustawić dwójkę bliżej jedynki i założyć implant w miejsce kła jesli będzie tam odpowiednio szeroka szpara.

            Musiałbym jeszcze zobaczyć jak to wygląda bo na podstawie nawet najlepszego rtg i TK nie da się postawic dokładnej diagnozy. Prosze pamiętać że lekarz leczy pacjenta a nie zdjęcie rtg. A ja w tej chwili bazuje wyłącznie na słabej jakości rtg i domysłach.

            Komentarz


            • #7
              Rozumiem Mimo,że uzupełniłam swoje braki w wiedzy na ten temat wystarczająco by zadecydować o czymkolwiek,wrzucę 2 zdjęcia na których widać pustkę czyli miejsce na trójkę. Górka przypominająca w dotyku zęba jest bezpośrednio za dwójką z tyłu mocno do niej przylegając. Myślę,że usunięcie "intruza" a pustkę wypełnić implantem to najlepsze rozwiązanie. Serdecznie dziękuje za odpowiedzi i Pozdrawiam.
              Kamila S.
              Załączone pliki

              Komentarz

              Pracuję...
              X