Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Nadwrażliwe szyjki po formówkach.pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Nadwrażliwe szyjki po formówkach.pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Witam Państwa! Mam 43 lata.
    Mam pytanie do lekarza stomatologa.
    Po założeniu plomby lekarz założył mi formówkę.
    Rozumiem, że jest to konieczne, aby nie było tzw. nawisów od plomby; aby plomba ładnie odzwierciedlała kształt zęba. Rozumiem, że formówka musi być mocno przykręcona i głęboko osadzona.
    Otóż, lekarz bardzo mocno przykręcił formówkę. Nie przeszkadzało mi to, dlatego nic nie protestowałem. Poza tym nie śmiałem zapytać lekarza czemu aż tak mocno mnie ścisnął.
    ( Lekarz ten nie znosi sprzeciwu-taki po prostu jest )
    Oszlifował potem plombę. Po tygodniu zacząłem odczuwać ból szyjek dwóch zębów uchwyconych uprzednio przez formówkę, oraz ból dużej kieszonki, która powstała w następstwie działania formówki(lekarz bardzo mocno wcisnął formówkę w obszar dziąsła, aż troszkę zakrwawiło, infekcja niemożliwa bo lekarz powiedział mi że formówki są jednorazowe).
    Ból ten nasilił się znacznie po tygodniu i trwa już 4 tygodnie! i obecnie jestem na lekach przeciwbólowych Diclofenac w dawce 100mg na dobę. Bez Diclofenacu ból jest bardzo silny przeważnie wieczorem i nocą, taki, że można zemdleć.
    Na moje pytanie pani doktor stwierdziła, że ból promieniuje od sąsiedniego zęba: leczenie kanałowe było, niewielki obrzęk powstał, więc przepisała antybiotyk Dalacin C 3* 300mg.; obrzęk zszedł a dwa zęby po formówce nadal silnie bolą, ból promieniuje do kości policzkowej. W niewielkim stopniu i na 8 godzin pomaga fluoryzowanie zębów lakierem fluorkowym. Na kieszonkę stosuje się Alvogyl, lecz jestem na niego uczulony.
    Drugi stomatolog wypowiadał się, że chora 4 oraz ból szyjek 5 i 6 to są dwie niezależne od siebie sprawy i chora 4 nie promieniuje w stronę 5 i 6; tak też i ja odczuwam obecnie to znaczy: 4 nie boli bo usunięte zostały nerwy; ząb w trakcie leczenia kanałowego, natomiast szyjka górnej 5 i 6 boli dalej. Ból ten utrzymuje się cały czas i nasila się przy otwarciu ust, przy wypiciu czegoś zimnego lub gorącego.
    Myję zęby 2*DZIENNIE pastą ELMEX SENSITIVE, ELMEX SENSODYNE ALE ICH SKUTECZNOŚĆ JEST BARDZO NIEWIELKA.
    List ten nie jest w żadnym wypadku skargą na lekarza, bo przyznaję,
    że lekarz ten jest doskonały, lecz jest niezależnym od mojego lekarza pytaniem do fachowca. Pani doktor stwierdziła ze obecność takiego bólu u mnie jest niemożliwa, że ja coś sobie wymyśliłem, że jestem przewrażliwiony.
    Mam teraz problem, bo mam awersję do formówki (założenie jej nie jest dla mnie bolesne, lecz następstwa- szyjka silnie nadwrażliwa i kieszonka sprawia ogromny bólowy kłopot.)
    I drugie pytanie: gdzie znaleźć w Warszawie dobrego endodontę?
    Proszę o pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zrozpaczony Piotr.

  • #2
    Endodonta na stronie w zakładce adresy praktyk. Nie wiem jak formówka może wpłynąć na ból szyjek sąsiednich zębów.
    Natomiast bywa tak że spray wodno- powietrzny który wydostaje się z turbiny podczas opracowania ubytku może wpłynąć na nadwrażliwość w okolicy szyjek. Powinno to minąć. Można zastosować preparat do nadwrażliwych szyjek.

    Tam gdzie formówka była mocno wciśnięta dziąsło tez powinno wrócić do normy. Jednak w przypadkach tak rozległych i głębokich ubytków polecam założenie inley'a czyli wkładu koronowego np. z porcelany. Inlay wykonywany jest w laboratorium na podstawie modelu gipsowego i jego dopasowanie w porównaniu z plombą założoną na formówce, w ustach wypada wręcz znakomicie. Sam mam dwa zęby odbudowane w ten sposób i zachęcam moich pacjentów do takiego sposobu odbudowy.

    Komentarz


    • #3
      Nadwrażliwe szyjki po formówkach

      Witam po raz kolejny!
      Dziękuję bardzo za odpowiedź.
      Sprecyzuję swoją wątpliwość.
      Chodzi mi o to, czy praktycznie istnieje możliwość tak dużego uszkodzenia szkliwa zębów(pęknięcie, starcie szkliwa), przez bardzo mocne ściśnięcie ich formówką, skoro mam taki silny ból tylko tych dwóch zębów: 5 i 6? Ból ten nasila się znacznie około godziny 23.00 w nocy(kładę się spać koło 24.00). Jest to ból samoistny, żywobolesny-ostry, promieniujący do kości policzkowej, nasilający się po wypiciu zimnych lub bardzo ciepłych płynów. W ciągu dnia ból jest delikatny, wieczorem ból jest większy. Ból utrzymuje się niezależnie od zmiany pozycji ze stojącej na leżącą, czasem pulsuje, obrzęku dziąsła brak.
      Jeśli możliwe jest uszkodzenie mechaniczne szkliwa, to po jakim czasie mogę spodziewać się poprawy fluoryzując zęby, lub myjąc zęby pastą ELMEX SENSITIVE, ELMEX SENSODYNE? Problem mam od 25 lutego.
      Drugie pytanie: gdzie dostanę pastę z kryształkami hydroxyapatytu, czy tylko w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych, a może również w hipermarkecie?
      Proszę o odpowiedź.
      Piotr.
      Ostatnio edytowany przez Piotr; 27.03.2012, 02:26.

      Komentarz


      • #4
        Odnośnie pasty z hydroksyapatytem - nie mam pojecia.
        Szkliwo od ściskania formówką raczej nie powinno pękać.
        Proszę zapytać dentystę i poprosić o zastosowanie preparatu Gluma Desensytizer. Używam od lat i bardzo pomaga jesli przyczyną jest nadwrażliwość spowodowana odsłonietymi kanalikami zębinowymi.
        Pasta sensodyne jest raczej OK

        Komentarz


        • #5
          Nadwrażliwość po formówkach??

          Witam Państwa ponownie!
          Wczoraj był tak silny ból, że zdecydowałem iść do jeszcze innego stomatologa.
          Pani doktor zatruła ząb 6 i ból stał się znikomy. Jednak dzień po zatruciu ząb bolał tak mocno że 100mg Diclofenacu nie pomagało i pani doktor zdecydowała o natychmiastowym usunięciu nerwów w znieczuleniu, potem założyła Dexadent i opatrunek. Ból zniknął prawie zupełnie.
          Z zębem wszystko się wyjaśniło!
          Okazuje się, że w zębie tym miałem starą plombę, bardzo głęboką. Ząb ten 6 nie bolał mnie zupełnie!
          Poprzednia pani doktor jednak zdecydowała się wymienić plombę, mimo że ząb ten nie bolał.
          Potem przy instalowaniu nowej plomby do tego głębokiego ubytku ścisnęła mnie formówką, bardzo potężnie!! i założyła nową plombę. Od tego momentu ząb ten zaczął mnie pobolewać a po 2 tygodniach potwornie boleć (czyżby od formówki?)że dopiero 100 mg Diclofenacu uśmierzało ten ból. Powiedziałem o tym pani doktor, która odpowiedziała że ja przesadzam z bólem, że jestem przewrażliwiony. A ja z bólu "chodziłem" po ścianach!!
          Nic dziwnego że do tamtego lekarza straciłem zaufanie. Ponieważ uważam że lekarz powinien starać się zrozumieć pacjenta, a nie ignorować go i tworzyć swoje własne teorie. Cóż. Różnie w życiu bywa.

          Natomiast obecna pani doktor współczuła mi że musiałem się tyle nacierpieć i powiedziała że bardzo głęboka plomba mogła podrażnić miazgę zęba, a ściśnięcie formówką nie miało tu żadnego znaczenia, natomiast bardzo głęboka plomba założona przy udziale tej formówki sięgała zbyt głęboko do wnętrza zęba i mogła spowodować zapalenie miazgi, stąd ten ból.
          Bardzo proszę o komentarz.
          Piotr
          Ostatnio edytowany przez Piotr; 31.03.2012, 02:30.

          Komentarz


          • #6
            Co mogło spowodować stan zapalny to już miejsce na dyskusje akademicką.
            Bywa najczęściej tak że np.:
            Przy pierwszej plombie ubytek był głęboki - bakterie z ubytku przeszły do miazgi zeba (nerwu) i dobrze się tam miały. Mogły spowodować stan zapalny, który przebiegał powoli i bezobjawowo. Jesli dodatkowo plomba była nieszczelna lub uległa rozszczelnieniu po jakimś czasie od zaplombowania to wysięk który towarzyszy stanowi zapalnemu znajdował miejsce ujścia właśnie przez tę nieszczelność.
            Po zamknięciu zęba nową szczelną plombą wysięk nie znajduje już ujścia i gromadzi się wewnątrz zęba i uciska na zakończenia nerwowe wywołując ból.

            Mogło być tez tak, że lekarz po usunięciu starego wypełnienia starał się doczyścić zęba z próchnicy i dotarł zbyt blisko miazgi (nerwu). Plomba po założeniu drażniła miazgę wywołując ból.

            I jeszcze 100 innych wersji jest możliwych.

            Rację mogę przyznać w tym że lekarz powinien słuchać pacjenta.

            Komentarz


            • #7
              Nadwrażliwość po formówkach?

              Witam Państwa!
              Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!
              Piotr
              Ostatnio edytowany przez Piotr; 01.04.2012, 16:59.

              Komentarz

              Pracuję...
              X