Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Afta i torbiel?

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Afta i torbiel?

  Witam bardzo serdecznie!


  Mam 19 lat. Regularnie (2 razy do roku) odwiedzam dentystę na ściąganie kamienia i piaskowanie. Używam miekkiej szczoteczki, przy twardszych krwawią mi dziąsła.

  Oto historia choroby:
  26.XII.'11r. - pojawił się mały guzek pod dolną prawą jedynką. Stwierdziłem, że to nic groźnego, bo miałem coś takiego w różnych miejscach kilka razy, ale zawsze po 2 dniach schodziło.
  27.XII.'11r. - guzek zaczął bolec. Niestety dentysta był na urlopie do 2.I.'12r., więc smarowałem 3 razy dziennie Dentoseptem.
  28.XII.'11r. - guzek zniknął, ale dziąsło się obsunęło i nadal bolało.
  do 30.XII.'11r. nie było zmian.
  30.XII.'11r. - pojawił się duży bolący guzek pod dolną prawą 1 w miejscu, gdzie łączy się dziąsło z wargą.
  do 2.I.'12r. nie było zmian.
  2.I.'12r. - poszedłem do dentysty. Stwiedzono, że to afta. Wylała na nią jakiś płyn, który miał ją zamknąc. Po 5 minutach szczypania ból całkowicie ustąpił. Zalecono smarowanie Solcoserylem. Żeby stwierdzic dlaczego jest obsunięte dziąsło, zrobiła zdjęcie RTG. Sprzet pozwalał na zrobienie zdjęcie 2 dolnych jedynek i 2 dwójek. Pod prawą 1 i 2 była widoczna zmiana. Dentystka stwierdziła, że potrzebne jest zdjęcie pantomograficzne całej jamy ustnej.
  3.I.'12r. - zrobiłem zdjęcie i pojechałem do dentysty. Na zdjęciu była widoczna zmiana po dolnymi jedynkami i prawą 2. Dentysta nie wie co to jest. Według niej jest to torbiel, ale musi się skonsultowac z chirurgiem. Powiedziała, że jeżeli jest to torbiel, to najlepiej jak najszybciej go usunąc.
  W tym miejscu nic mnie nie boli, nie ma zgrubienia, wklęśnięcia, ani nic nie jest miękkie.

  Mam kilka pytań: co o tym sądzicie? czy to napewno jest torbiel? czy łączyc go z aftą? jak usuwa się torbiele? czy przy okazji usuwa się zęby (aż 3)? czy warto się tym zajmowac?


  Z góry dziękuję.

 • #2
  Bardzo proszę, żeby ktoś się wypowiedział

  Komentarz


  • #3
   Czy ząb (pod którym pokazała się zmiana) kiedykolwiek bolał? Czy z guzka wydobywała się ropa?
   Proszę o wstawienie zdjęć. Na podstawie opisu można wnioskować że to przetoka lub afta, a może jeszcze coś innego... Trzeba zbadać.
   Jeśli na zdjęciach faktycznie coś widać, należy podjąć leczenie.

   Komentarz


   • #4
    ząb, przy którym nastąpiło obsunięcie, ani zęby, pod którymi jest zmiana nigdy nie bolały. z guzka nie wydobywała się ropa. zdjęc nie mogę opublikowac, gdyż po afcie nie ma juz śladu, a zmiana jest widoczna tylko na RTG, które jest u mojego stomatologa. niczego nie widac w jamie ustnej, nie ma zmian, również nie można niczego zaobserwowac dotykiem. dzisiaj będę dzwonił do stomatologa, który konsultował się z chirurgiem.

    Komentarz


    • #5
     zadzwoniłem do stomatologa, który konsultował się z chirurgiem. powiedziała, że jest to torbiel i muszę spotkac się z chirurgiem. jeszcze szukam starego zdjęcia RTG, które robiłem kilka lat temu na potrzeby ortodonty, ale moje mieszkanie już jest obrócone do góry nogami, a zdjęcia nie ma. jeszcze muszę iśc do ortodonty, może bedzie w kartotece. ale leczenie u ortodonty skończyłem 3 lata temu, więc kartoteki może już nie byc.

     Komentarz


     • #6
      jakie są sposoby usuwania torbieli i czy trzeba usuwac przy tym zęby?

      Komentarz


      • #7
       czy nikt nie może się wypowiedziec?

       Komentarz

       Pracuję...
       X