Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Świadczenia refundowane - kilka pytań

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Świadczenia refundowane - kilka pytań

  Na wstępie witam wszystkich serdecznie .

  Przeglądałem dzisiaj jedno z rozporządzeń ministra zdrowia dot. świadczeń refundowanych w ramach NFZ. Znalazłem parę punktów, gdzie pojawiły się pytania, stąd ten temat. Chciałbym zasięgnąć opinii osób bardziej obeznanych w temacie. Chodzi o: .

  1. Czy w świetle tego rozporządzenia pacjent ma prawo do usuwania kamienia nazębnego z całości uzębienia raz na rok? Czy pacjent może sam wybrać metodę (skaler ręczny/ultradźwiękowy)?
  2. Czy kiretaż "w obrębie 1/4 uzębienia" oznacza, że w ciągu roku mogę jedynie dokonać tego zabiegu tylko na 8 zębach?
  3. " Znieczulenie (...) jako samodzielne znieczulenie przysługujące w powiązaniu ze świadczeniami stomatologicznymi finansowanymi ze środków publicznych." Czy to oznacza, że do dowolnego zabiegu (np. usuwania kamienia) mogę poprosić stomatologa o znieczulenie? Jak ma się to do kiretażu, gdzie jest wpisane: "Nie obejmuje opatrunku i znieczulenia" ?
  4. Czy każdy gabinet mający podpisaną umowę z NFZ musi świadczyć wszystkie wymienione w dokumencie zabiegi?


  Wybaczcie proszę, jeżeli moje pytania są dziwne, głupie lub w jakikolwiek sposób śmieszne, ale... Jestem osobą, która nie lubi dentystów. Powiem więcej, boi się ich. Na wizycie nie byłem parę ładnych lat, a stan mojego uzębienia i przyzębia raczej nie jest dobry... Mimo to boję się, a moje pytania są po to, aby chociaż w jakimś stopniu uspokoić swój lęk.

  Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi .

 • #2
  odp.1 tak (ale o metodzie decyduje lekarz)
  odp.2 tak
  odp.3 tu mowa o znieczuleniu powierzchniowym, a Pan chyba nie to znieczulenie ma na myśli
  odp.4 nie

  Komentarz


  • #3
   Bardzo dziękuję za odpowiedź.

   Znieczulenie powierzchniowe, owszem, tak jest wpisane w rozporządzeniu. Czy to oznacza, że np. przy usuwaniu kamienia znieczulenie takie nie pomoże? Rozumiem również, że jeżeli chciałbym wykonać kiretaż, to musiałbym dopłacić także za znieczulenie i opatrunek... Ehh, coraz bardziej się przekonuję, że na fundusz to można tylko zęby rwać ...

   Komentarz

   Pracuję...
   X