SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
6
Nieświeży oddech – halitoza (halitosis)
31 lipca 2009 --- Drukuj

Halitosis, czyli nieświeży oddech jest wstydliwym problemem blisko 50% światowej populacji, utrudniającym swobodny kontakt tudzież bliższe obcowanie z ludźmi.

Za przykry zapach wydostający się z jamy ustnej odpowiadają związki siarki będące w stanie lotnym.

Przyczyny powstawania nieświeżego oddechu to:

 • nieumiejętne i niedokładne mycie zębów
 • brak higieny języka – nalot na języku
 • ubytki w obrębie jamy ustnej (nieleczona próchnica, stany zapalne zębów, zgorzel, psujące się korzenie zębów)
 • zapalenie dziąseł
 • grzybica jamy ustnej
 • owrzodzenia w obrębie jamy ustnej
 • przetoki w jamie ustnej
 • zniszczone protezy zębowe, pod którymi gromadzą się resztki pożywienia
 • oddychanie ustami
 • palenie papierosów, picie alkoholu, nadużywanie cebuli i czosnku

Trzeba mieć również na uwadze, że przyczynami powstawania nieświeżego oddechu mogą być również inne schorzenia jak np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niedrożność jelit, choroby przełyku, angina ropna, zapalenie oskrzeli i płuc, cukrzyca, choroby wątroby, oraz nowotwory.

W przypadku zaobserwowania u siebie nieświeżego oddechu nie można tego bagatelizować, bowiem problem ten najczęściej sam nie ustąpi, a gdy nie zostaną ustalone wszelkie przyczyny tej przykrej dolegliwości, żaden lekarz nie będzie mógł postawić skutecznej diagnozy. Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić jest wizyta u stomatologa celem wykonania przeglądu jamy ustnej. Należy wyleczyć wszelkie nieprawidłowości występujące w jej obrębie: ubytki próchnicowe, zapalenie dziąseł, nagromadzony kamień i osad nazębny, a w przypadku występującej zgorzeli czy pozostawionych samych korzeni, najczęściej niezbędna jest ich ekstrakcja.

Kiedy wyeliminujemy wszelkie potencjalne przyczyny halitozy nie spoczywajmy na laurach – regularnie szczotkujmy zęby, używajmy nitki dentystycznej, czyśćmy język i stosujmy płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegną powstawaniu kamienia nazębnego. Pomocne przy zachowaniu świeżego oddechu jest również żucie bezcukrowych gum, które pobudzają wydzielanie śliny, aczkolwiek takową należy wyrzucić po około 10-15 minutach żucia. Również spożywanie dużej ilości płynów (wody mineralnej) oraz trwałe rzucenie palenia papierosów i ograniczenie spożywania alkoholu do minimum pozwoli zredukować nieświeży oddech.

Jeżeli pomimo wyeliminowania wszelkich problemów występujących w obrębie jamy ustnej halitosis nie ustępuje, niezbędna będzie wizyta u lekarza internisty, który skieruje nas na odpowiednie badania celem zdiagnozowania przyczyny powstawania przykrego zapachu z ust.

 

Komentarzy: 6

Dodano 05.03.2010

Dodam tylko, iż [URL=http://www.swiezyoddech.com.pl]nieświeży oddech[/URL] związany jest w głównej mierze z niedoborem tlenu w jamie ustnej. To właśnie brak tlenu umożliwia ponadprzeciętny rozwój bakterii beztlenowych, które reagują z białkiem i rozbijają jego układ, uwalniając siarkę pod postacią tzw. lotnych związków. Sytuacja tego rodzaju dotyczy 90% wszystkich przypadków.

Dodano 28.12.2010

-!!! Brzydki zapach z ust Wyleczyłem się, Ty też możesz !!!-
! – Znalazłem skuteczny sposób i wyleczyłem się rok temu z tej wstydliwej dolegliwości, na początku jako objaw miałem tylko przykry zapach z ust po kilku latach doszedł ohydny biały nalot na języku oraz nieżyt nosa i brzydka woń z niego, po następnych około 2 latach doszły białe kulki w migdałkach, zmęczenie. Na szczęście po 14 latach zmagań z przeciwnościami losu i niekompetencją lekarzy na trafiłem na bardzo dobrego zielarza zakonnika znanego prawie w całej Europie, który mi pomógł w zlikwidowaniu objawów i przyczyny oraz dał mi sposoby na większość przyczyn nieświeżego oddechu a także na kilka chorób i zakażeń bakteryjnych. Ten cuchnący oddech najbardziej doskwierał mi i utrudniał życie zawodowe, towarzyskie a przede wszystkim uczuciowe. (jak bym wcześniej wiedział to co wiem teraz nie stracił bym tyle czasu i nerwów) Teraz mam świeży oddech i w związku z tym nadrabiam stracony czas większość dnia spędzam poza domem rzadko zaglądam na e-mail ale postaram się odpowiedzieć i pomóc każdemu kto do mnie napisze. (oczywiście 100% dyskrecji i kultury) pozdrawiam.
jakubr300@wp.pl[b][/b]

Dodano 22.02.2011

Jak się tego pozbyć?

Dodano 27.02.2012

Jakub czy Twój e-mail jest dobrze napisany?

Dodano 06.06.2014

Jedyne co zrobiłam dla utrzymania normalnego oddechu to wprowadziłem pastę ajona. W diecie nie zmieniłem kompletnie nic. Zadbałem o systematyczność i w zasadzie głównie to pozwoliło mi całkowicie odmienić sytuację…

Dodano 20.12.2016

Halitoza to spory problem i niestety rzadko pojawia się informacja, że przyczyną brzydkiego oddechu może być brak równowagi kwasowo zasadowej w organizmie, akurat to było przyczyną u mnie. Tu kluczem do sukcesu jest cynk, wiec stosuję Halitofast, który szybko i na długo niweluje nieprzyjemną woń i dzięki zawartości cynku likwiduje problem, przywraca równowagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 1 = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Czy
wiesz, że...
 • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
 • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
 • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)

wrzesień 2017

Sortuj Dodaj
8wrzCały dzieńSZKOLENIE Z MEDYCYNY ESTETYCZNEJ
8wrzCały dzieńSZKOLENIE Z MEDYCYNY ESTETYCZNEJ
9wrz - 10wrz 910:00wrz 10Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
15wrz - 16wrz 1510:00wrz 16Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
22wrz10:00- 18:00Estetyka? Estetyka! Intensywny Kurs Master
22wrz10:00- 19:00ZASTOSOWANIE I PRAKTYCZNE ZABIEGI KWASEM HIALURONOWYM/WYPEŁNIACZAMI
23wrz10:00- 18:00Estetyka, estetyka, estetyka! Intensywny Master Kurs.
23wrz - 24wrz 2310:00wrz 24Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
30wrz - 1paźwrz 3010:00paź 1Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
30wrz - 1paźwrz 3010:00paź 1Zastosowanie nici PDO i nici haczykowych 4D BARB w zabiegach estetycznych oraz zabiegi wolumetryczne łączone nićmi z kwasem hialuronowy/wypełniaczami.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>