SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Badanie parodontalne
31 marca 2009 --- Drukuj

Badanie parodontalne jest podstawowym momentem w celu prawidłowego poznania sytuacji, które może wystąpić na niekorzyść dziąseł i innych parodontalnych tkanek.

Podczas badania przystępuje się do zebrania serii danych, które zostają potem analizowane przez paradontologa i które pozwalają na dokładne zilustrowanie sytuacji klinicznej.Pierwszy krok polega na kontroli dziąseł w poszukiwaniu ewentualnych sygnałów stanu chorobowego jak zaczerwienienie, obrzmienie, ustępowanie. Następnie przechodzi się do sondażu, który stanowi kluczowy moment badania parodontalnego, ponieważ pozwala na  zindywidualizowanie obecności kieszeni dziąsłowych, ocenienie stanu zniszczenia tkanek twardych parodontu (kość zębodołowa, wiązadło parodontalne, cement korzenia). Obserwując krwawienie po przeprowadzeniu sondażu dedukuje się stopień zapalenia dziąseł i ilość odpowiedzi. Ujawnia się ilość płytki nazębnej pokrywającej powierzchnią zęba, ponieważ jest ona włączona w trwający patologiczny mechanizm i  odpowiedź ze strony organizmu.

Ocenia się potem chwiejność zębową. Następny krok polega na ocenie anatomicznych warunków, które mogą stymulować powstawanie parodontalnych problemów. Ostatnia czynność badania przewiduje analizę radiograficzną, która w przypadku parodontalnej diagnozy  powinna być badaniem zewnątrzustnym kompletnym (full endorale). Chodzi o całość radiografii zewnątrzustnych, które dostarczają jasnego i szczegółowego obrazu struktury kostnej otaczającej zęby. Z tych radiografii dedukuje się dokładnie ilość destrukcji z powodu parodontozy i typ najodpowiedniejszej  do przypadku terapii.  W ten sposób powstaje „wskaźnik krwawienia” (po angielsku BOP bleending) i wskaźnik płytki (po angielsku PI Placque Index). Wskaźnik krwawieniaMierzy obecność krwawienia dziąseł po wykonaniu sondażu (do 15 sekund po badaniu) i mówi nam, czy dziąsła krwawią czy nie. Wskaźnik płytkiW swej najprostszej formie mówią nam, czy na powierzchni zęba występuje płytka, czy też nie, podczas gdy w bardziej szczegółowy sposób czy płytka nie występuje (Wskaźnik 0) czy można zaznaczyć ją przejściem sondy (Wskaźnik 1(), czy jest widzialna (Wskaźnik 2), czy jest obfita (Wskaźnik 3).Wskaźnik płytki i wskaźnik krwawienia mogą być dodatkowo opracowane,  jeśli zostaną analizowane zależnie od liczby zębów na których występuje łączna ilość zębów, z wartością procentową, która odróżnia każdy w różnych momentach (na przykład na widok, po wstępnej terapii, po leczeniu chirurgicznym).Wskaźnik chwiejności zębów jest od 1 do 3 według tego czy ząb jest chwiejny w kierunku poziomym na 0.,2 – 1mm (stopień 1), więcej niż 1 mm (stopień 2) i czy jest chwiejny również w kierunku pionowym (stopień 3).Z analizy wszystkich tych informacji i tych podanych w czasie anamnezy (palenie, choroby systemowe itp.) paradontolog ma wyobrażenie o klinicznej sytuacji, profilu ryzyka pacjenta i odpowiedniej konieczności leczenia.

Komentarzy: 4

Dodano 15.06.2011

Witam,
mam pytanie czy ktoś się orientuje,gdzie można zrobić w „miare” tanio recesje przy 4 zebach, z tego co się orientowałam w jednym z Gabinetów prywatnych za materiał który będzie potrzebny do załatania odsuniętych szyjek zębowych oraz za zrobienie, powiedziano mi cene 1500zł Jest to spory koszt, czy ktos się orientuje,czy gdzies jest taniej w Szczecinie???

Dodano 22.02.2012

Zamiast czekać na widoczne objawy, może warto przeprowadzić TEST na parodontozę? Zastanawia mnie, dlaczego tak bardzo lekceważony jest podstawowy problem, jakim jest konieczność jak najwcześniejszego wykrycia choroby przyzębia? Wiele sygnałów we wczesnym stadium choroby jest często lekceważona lub mylnie interpretowana co sprawia, że leczenie jest w przeważającej większości przypadków podejmowane zbyt późno. Wątpliwości przy stawieniu diagnozy rozwiałby wynik mikrobiologicznego testu na parodontozę. Przeprowadzenie wspomnianego testu było przez długi czas praktycznie niemożliwe w Polsce, ze względu na brak informacji o nim, a i obecnie wśród większości stomatologów brakuje wiadomości o istnieniu takiego testu.
Szczegółowe informacje oraz możliwości zamówienia i przeprowadzenia mikrobiologicznego testu na parodontozę znajdują się na stronie: http://www.parodontoza.infotop.de

Dodano 22.02.2012

Przepraszam. Podany poniżej adres strony dot. Testu na parodontozę jest niestety z błędem. Poprawny adres to:
http://www.parodontoza.infotop.pl

Dodano 22.07.2016

http://buyrimonabant.gdn/ – buy rimonabant http://tetracyclineantibiotics.date/ – buy tetracycline online without prescription http://rogaine-for-men.trade/ – rogaine for men http://cytotec-online.cricket/ – cytotec online http://arimidexonline.trade/ – arimidex online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pięć − 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Czy
wiesz, że...
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.

październik 2016

Sortuj Dodaj
8paź09:00- 17:00Stomatologia mikroskopowa
15paź09:00- 17:00Endodoncja mikroskopowa - szkolenie specjalistyczne
22paź09:00- 17:00First Step - pierwsze kroki pracy w powiększeniu
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>